Vynález kotlového grilu

Grily prodávané v roce 1951 byly politováníhodnými konstrukcemi a nikdo si nebyl více vědom jejich nedostatků jako George Stephen, velký milovník grilování, zaměstnán jako svářeč v ocelárně bratří Weberův nedaleko Chicaga, která v té době pracovala na zakázce na výrobu bójek pro pobřežní hlídku. A právě tyto kovové bójky vnukli Georgovi nápad, který změnil svět grilování.

Stejně jako tisíce Američanů, bojoval George Stephen se svou otevřenou kovovou mísou, se kterou bylo grilování jako sázka v loterii. Pokud Vám to nepokazil déšť, tak i ten nejslabší větřík Vám mohl navát popel na Vaši těžce vydřenou odměnu.

Nuže, pokud je nouze matkou vynalézavosti, tak hlad je její kmotrem. Frustrovaný bojem s počasím i nerovnoměrným a nekontrolovatelným hořením, které vedlo k nesprávné upravenému jídlu (černavá, spálené jídlo zvenčí, syrové uvnitř), přišel nakonec v roce 1952 George na způsob jak kontrolovat průběh grilování, zatímco je jídlo chráněno před nevyzpytatelnými živly.


Zrod prvního kotlového grilu

Rozříznutí kovové koule na dvě poloviny, použitím jedné poloviny jako mísy na nohou a druhé poloviny jako poklopu, se zrodil první kotlový gril. Přestože rozmanitost úpravy jídla nebyla prvořadým cílem, Georgův nový vynález nabídl do té doby nevídané možnosti nepřímého grilování či naopak rychlého grilování s využitím komínového efektu.

Sousedé tento gril pojmenovali "Sputnik" a hodně se mu nasmáli, ale poté, co měli možnost ochutnat vynikající grilovaný steak, smích jejich velmi rychle přešel. Najednou Georgova "výstřednost" byla tak velmi žádaná, že nebylo možné vyhovět záplavě objednávek. A tak v rámci Weber Brothers Metal Works vznikla samostatná divize výroby grilů a George Stephen se stal jejím spolumajitelem. Koncem 50. let byl již jediným vlastníkem společnosti, která změnila jméno na Weber-Stephen Products Co. Georgův "Sputnik" neuvěřitelně rychle změnil americké zahrady a stal se světovou ikonou grilování.

V roce 1985 přibyl k rodině kotlových grilů plynový gril Genesis®, který okamžitě přinesl velký úspěch. Najednou si spotřebitelé mohli užít pohodlí plynového grilování bez ztráty kvality nebo typické chuti. Dnes je Weber prvotřídní americký výrobce jak plynových tak kotlových grilů na uhlí.

Firma Weber-Stephen Products Co., nacházející se nedaleko Chicaga, je stále rodinnou firmou a je řízena a vedena všemi dvanácti dětmi Marge a George Stephenových. Dnes Weber® nabízí širokou škálu moderních a stylových grilů, dávající vnějším šéfkuchařem flexibilitu a možnost grilování, opékání, uzení a pečení v jakémkoliv období v roce.

George Stephen zemřel v roce 1993, ale jeho nápad, který navždy změnil svět grilování, zůstává.

Volný čas je nyní velmi cenná komodita a proto stále více rodin a přátel se znovu a znovu vrací k tomuto jednoduchému potěšení, pro které byl George tak nadšený. Je to víc než jen vaření. Je to více než jen jídlo. Je to spojení s přáteli, s rodinou. Je to Weber.

Ve skutečnosti všechno, co George Stephen udělal bylo, že zapálil oheň. Pravá vášeň pro grilování je v každém z nás. Pokud máte rádi chuť grilovaného jídla, pokud máte rádi atmosféru, která každé grilování provází, pokud vás vůně kuřete očaruje touhou, pak vše co potřebujete, je jen gril Weber.

Georg Stephen

Ďakujeme ti, Georg.

platební metody
Comgate Comgate cards
Weber logo Weber servis partner Weber premium partner
Nákupní košík
Blogy o vaření
Newsletter